Cast Ajansı

Cast Ajansı

Yazar: admin Yayınlanma Tarihi : 14.02.2018

CAST AJANSI

Cast ajansı; oyuncular ve modeller ile medya kuruluşları ve reklam ajansları arasındaki köprüdür. Cast ajansı oyuncu ve modelleri süzer. Bu yüzden medya kuruluşlarının ve reklam ajanslarını tarafından tercih edilen bir kurumdur.

Cast ajansı oyuncu/model olmak isteyen kişilerin resimlerini çekip kısa videolarını kaydeder. Daha sonra kişiye uygun rolleri ayarlayıp eşleştirme yapar. Ayrıca yapım şirketinin istediği karaktere uygun kişilerin analizi yapılır. Daha sonra analizi yapılan bu kişilerden karaktere uygun olan kişilerin fotoğraf ve kısa film listesi yapılarak yapım şirketine gönderilir. Listedeki kişiler yönetmen tarafından izlenilip oyuncu seçimi yapılır. Büyük projelerde ise cast direktörü olur oyuncu seçimini onlar yapar.

Oyunculuk sektöründe kariyer yapmak isteyen bireylerin çoğunluğu cast ajansı dan geçmektedir. Günümüz yıldızlarının birçoğu bu işe cast ajansı ile başlamıştır. Cast ajansı role uygun kişileri listeler ve yapımcılara gönderir. Yapım şirketleri açısından role uygun kişilerin belirlenip listelenmesi ve o listeden oyuncu seçmesi daha kolaydır. Cast ajansı onlar için çemberi daraltır. Bu nedenle medya kurumları ve reklam ajansları  cast ajansı ile çalışmayı sever.

Cast ajansı oyuncu/model ile medya kuruluşları ve reklam ajansları arasındaki ilişkiyi sağlar. Onlar arasındaki karşılıklı çıkarları korur. Bu yüzden tercih edilmektedir. Ayrıca kurumlar için oyuncu çemberini daraltması tercih edilmesindeki önemli bir özelliğidir.