CAST AJANSI NEDİR?

Televizyon, sinema ve dijital mecralar için üretilen dizi, sinema, reklam, tanıtım vb. prodüksiyonlara celebrity (ünlü), semi celebrity (yarı ünlü), no-name oyuncu, manken, fotomodel temin eden ajanslara “Cast Ajansı” denir. Cast Ajansı; oyuncuları / modelleri ile yaptığı iş sözleşmesine dayanarak, Yapım Şirketleri veya markalar ile oyuncusu arasında gelişen işbirliğinde, her iki tarafın hak ve sorumluluklarını takip eden, gerektiğinde koruyup düzenleyen, oyuncu / modelin hak ve alacaklarına en geniş anlamda garantör olan ticari işletmelerdir.

CAST AJANSLARI ÇALIŞMA SİSTEMİ NEDİR?

Cast Ajansları; her yaş grubundan yetenekli oyuncu adaylarına çeşitli mecralardan ulaşarak portföyünde toplar. Mevcut oyuncu kadrosunu yaş, cinsiyet, özellik ve yeteneklerine göre kategorize eder. Güncel cast kadrosunu prodüksiyon cast brifine uygun olarak Yapım Şirketlerine, Cast Directorlerine sunar. Cast Ajansları, müşterinin seçimleri doğrultusunda aday oyuncularını proje ile ilgili bilgilendirir ve audition vermek (deneme çekimi / oyun verme) üzere yönlendirir. Müşterinin projede çalışmak istediği oyuncular için projenin yayın süresi ve mecralarına, oyuncunun deneyim ve yeteneklerine göre bütçe teklifi hazırlar. Mutabık kalınan bütçe üzerinden set günü, çalışma bütçesi ile ilgili oyuncularından uygunluk alarak Yapım Şirketi ile oyuncu adına sözleme imzalar.

CAST AJANSI İLE FİGÜRASYON AJANSI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Cast Ajansı, reklam, dizi ve sinema filmlerine ana cast temin eden ajanslardır. Prodüksiyonda yer alacak karaktere uygun özelliklerde nitelikli oyuncu yönlendirmesi yapan Cast Ajansları, Oyuncu ile Yapım Şirketi arasında sözleşme yapılmasına aracılık ederler. Oyuncunun set günlerini takip eder, SGK vb. gibi yükümlüklerini yerine getirir, verilen hizmeti Yapım Şirketine fatura eder ve ödemeleri düzenlerler. Cast Ajanslarının aracılık ettiği projelerde yer alan oyuncular, yer aldıkları projeleri deneyim olarak kariyerine ekleyebilir ve benzer projelerde kendilerini geliştirebilirler. Figürasyon Ajansları reklam, dizi, sinema filmlerinde gördüğünüz arka plandaki esnaf, yürüyen, koşan, oturan, oynayan kişileri temin eden ajanslardır. FGR olarak sete girenler oyuncu olarak değerlendirilmez ve kariyerlerine bu deneyimleri herhangi bir katkıda bulunmaz.

OYUNCU / MODEL CAST AJANSINA NEDEN - NASIL GÜVENMELİDİR?

Oyuncu / Model Adayları bir Cast Ajansına kayıt olmadan önce Google’da arama yaparken üstte çıkan tüm bilgilerin güvenilir kaynaklar olduğu yanılgısından kurtularak detaylı araştırma yapmalıdır. Cast Ajansı ve kurucusunun sektör geçmişi ve deneyimi, işletmenin sermaye yapısı ve yeterliliği, somut projelere verdiği oyuncular / modeller, bütçe saklamadan oyuncusu / modeli ile yapılan sözleşmede belirtilen oranlarda komisyon oranlarına sadık kalması, hak edilen ücretleri zamanında ödemesi, Yapım Şirketi veya Müşteriden alınacak ücretler tahsili imkansız hale gelse bile oyuncuya ödemesinin makul süreler içinde ödenmesi gibi detaylar mutlaka araştırılmalıdır. Oyuncu / Model Adayları; çok uzun süreli ve ağır cezai şartlar bulunan sözleşmeleri imzalamaktan kaçınmalı, iş ciddiyeti ve disiplini üzerine hazırlanmış, her iki tarafın da hak ve sorumluluklarını belirleyen kurumsal ve adil sözleşmeleri olan Cast Ajansları tercih etmelidir.